شرکت ساتر مهر صنعت

تلفن: 66479561-021 | 66479571-021   فکس: 66479578-021

 | 

داکت اسپلیت ایرانی | خط تولید کولر گازی | کولر گازی ایرانی | مونتاژ کولر گازی داخلی | فن کوئل ایرانی | کولر گازی با wifi | چیلر و مینی چیلر | هواساز آپارتمانی | تهویه مطبوع مستقل | آزمایشگاه کولر گازی | لابراتوار کولر گازی

مفتخریم برای اولین بار در ایران بهترین داکت اسپلیت ایرانی را با قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان عزیز می گذاریم.

داکت اسپلیت ایرانی / قیمت داکت اسپلیت / خرید داکت اسپلیت / فروشگاه داکت اسپلیت /

فروشگاه کولرگازی | قیمت فن کویل | مونتاژ داکت اسپلیت | کنترل کیفیت کولرگازی | انواع داکت اسپلیت | فروش ویژه داکت اسپلیت

انواع گازهای مبرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

R22 یکی از گازهای فرئونی است که در مبردها مورد استفاده قرار می گرفت و بعضاً هنوز هم می گیرد. می دانید که دانشمندان به دنبال

جایگزین هایی برای این گازها هستند تا آسیب های وارد شده به لایه ی اوزون را کاهش دهند. گازهایی که جایگزین خواهند شد عبارتند از R407c, R404a و R417a . انتخاب بهترین جایگزین بستگی به شرایط سیستم مورد نظر دارد. آزمایشات نشان داده است که R407c یک جایگزین خوب برای R22 و R404a جایگزین مناسب برای R502 می باشد.
جایگزین های جدید دارای اتم هیدروژن نیز می باشند HFC’s و برای لایه ی اوزون ضرر کمتری دارند.

R22 نام ترکیب کلرودی فلورو متان می باشد. HCFC-22 دارای پتانسیل نسبتاً زیادی برای تخریب لایه ی اوزون است مدتها است که این ماده در انواع مختلف دستگاههای خنک کننده ی هوا air-condition ها و نیز در یخچالهای سوپرمارکتها، بازارها ، و ...

ولی هم اکنون استفاده از چنین گازهایی در مبردهایی مانند یخچال‌ها و کولرهای گازی ممنوع شده و دیگر در هیچ کشور توسعه یافته‌ای چنین محصولاتی نه تولید و نه وارد و نه صادر می شود، ولی متأسفانه و با وجود این همه تذکرات کارشناسان امر، هنوز در ایران محصولاتی که از گازهای R22 استفاده می‌کنند، وجود دارد و به راحتی از مرزهای کشور وارد می‌شود.
R407 مخلوط زئوتروپیک از 134a ، 125 و HFC-32 می باشد. از نظر خواص ترمودینامیکی بسیار نزدیک به R22 بوده با این تفاوت که در هنگام تغییر فاز حدود 8 درجه فارنهایت تغییر دما می دهد. این مبرد مناسبترین گزینه برای جایگزینی R22 در سیستمهای در حال کار موجود است. در سیستمهای جدید نیز به طور محدود مورد استفاده قرار می گیرد. بالا بودن مقدار تغییر دما در هنگام تغییر فاز استفاده از آن را به سیستمهای DX و بعضی چیلرها محدود کرده است.

مبرد 407C یک ماده زئوتروپ است. زئوتروپها به مانند سیالات خالص در دمای ثابتی تبخیر نمی شوند و برای تبخیر 407C محدوده 8 تا 10 درجه ای وجود دارد. بنابراین طراحی اواپراتورها باید برای تقابل با این اختلافها صورت گیرد. به عنوان مثال پمپهای گرمایی با منشا آبی باید به گونه ای طراحی شوند که این «محدوده» دمایی موجب یخ زدن آب در اواپراتور نشود. البته شاید سنسورهای سوپرهیت (فوق داغ) یا ساب کول (مادون سرد) دستگاه ها نیز به منظور تقابل با شرایط متفاوت خروجی و ورودی اواپراتور و کندانسور نیاز به تعویض داشته باشند. شرایط گستره و محدوده دمایی در کندانسور موجب خواهد شد تا ساب کول در آن ناکافی باشد و در چنین مواردی احتمال ناپایداری عملکرد شیر انبساط وجود خواهد داشت. تنظیمات کارکرد مرحله ای فنهای کندانسورها در تجهیزات هوا خنک باید تغییر کنند (در مقایسه با تنظیمات HFCF-22) تا تفاوت دما و فشارهای ایجاد شده در کندانسورها بر اثر محدوده دمایی را جبران نمایند.


• پمپهای گرمایی هوا ـ هوا نیز به همین دلیل طرح های یخ زدگی و برفک زدایی متفاوتی خواهند داشت. سیکلهای برفک زدایی باید با دقت مورد سنجش قرار گیرند و در اکثر موارد، تغییر دادن سنسور برفک زدایی و منطقه کارکرد سیکل برفک زدایی ضروری خواهد بود.

موارد مذکور چند نمونه از ضرورت آزمایش و بررسی دقیق شرایط کاربردها در زمان تعویض مبردها می باشند. اما در نهایت می توان گفت که مبرد R-407C خصوصیات بسیار مطلوب و منحصر به فردی دارد.

مبرد 410A ترکیبی دو تایی و تقریبا زئوتروپیک از مبردهای HFC-32 و 125 با نسبت جرمی پنجاه پنجاه است. از نمونه عناوین تجاری این مبرد می توان به AZ20 شرکت AlliedSignal و یا SUVA شرکت دوپونت اشاره نمود. این مبرد ترکیبی در مقایسه با HCFC-22 در فشار بالاتری کار می کند (تقریبا 50% بالاتر). فشار چگالش مبرد HCFC-22 در دمای یکصد درجه فارنهایت برابر psi196 است در حالی که در مورد 410A این فشار به psi336 می رسد. به همین دلیل شاید مبرد 410A جایگزین مستقیم برای HCFC-22 به نظر نرسد. پس چرا این مبرد جزو مبردهای با شانس و پتانسیل بالا برای جایگزینی HCFC-22 به نظر نرسد. پس چرا این مبرد جزو مبردهای با شانس پتانسیل بالا برای جایگزینی HCFC-22 معرفی می شود؟ مهم ترین علت آن برخورداری از خصوصیات بسیار نزدیک به آزئوتروپها می باشد که خطر تجزیه را از بین می برد. آزئوتروپها در شیمی به ترکیبات همجوش اطلاق می گردد. مزیت دیگری که استفاده از این مبرد در بر خواهد داشت این است که می توان اندازه تجهیزات و دستگاه ها را به دلیل افزایش فشار، کوچک تر ساخت. اگرچه صرفه جویی حاصل از کوچک تر ساختن تجهیزات تهویه مطبوع شاید در برابر نیاز به مواد مستحکم تر و ضخیم تر در بخشهایی از سیستم رنگ ببازد ولی در هر حال، صنایع مجبور نخواهند بود که طراحی های خود را کلا عوض کنند. آنها باید سیستم تولید خود را تصحیح کنند تا طراحی های جدید وارد خطوط تولید شوند اما همین کار به سرمای گذاری قابل توجهی نیاز دارد.

برنده نهایی کدام مبرد خواهد بود؛ 407C یا 410A؟ و در چه تناژهایی؟ به نظر می رسد که نتوان یک مبرد واحد مناسب برای کلیه کاربردها یافت ولی با توجه به تجربیات عملی و نتایج تحقیقات می توان گفت که مبرد HCFC-123 برای کاربردهای کم فشار، مبرد HFC-134a برای کاربردهای فشار متوسط و مبرد HCFC-22 برای کاربردهای پر فشار به کار برده شده و مبردهای مدرن 407C و 410A نیز به عنوان جایگزین های مطمئن HCGC-22 مورد استفاده قرار می گیرند. تک تک این مبردها در بزرگترین و مهم ترین چالش پیش روی صنعت تهویه مطبوع و تبرید جهان نقش اساسی ایفا می کنند؛ گذار و فاصله گرفتن از مبردهای گروه CFC. جمع بندی از آنجا که مبردها به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی محیط زیست تاثیر می گذارند همواره پارامتر مهمی در تصمیم گیری پروژه های تهویه مطبوع و سرمایش هستند. اگرچه مبردها عامل تنها 3 تا 4 درصد تغییرات آب و هوایی زمین به طور مستقیم می باشند اما چون سیستمهای سرمایش مصرف کنندگان عمده انرژی هستند به طور مستقیم می باشند اما چون سیستمهای سرمایش مصرف کنندگان عمده انرژی هستند به طور غیرمسقتیم تاثیر مهمی بر روی گرم شدن زمین دارند. استفاده از مبردی که تمام مسایل زیست محیطی را برآورده کند اما عملکرد و خصوصایت ترمودینامیکی مناسب نداشته باشد باعث افزایش مصرف انرژی خواهد شد.
صنایع تبرید و تهویه مطبوع، از به وجود آمدن بحران تخریب لایه ی ازن گرفته تا اثرات منفی مبردها بر روی گرم شدن هوای زمین، دچار چالشی اساسی شده و انتخاب مبردها یا فناوری سرمایشی مناسب برای آنان بسیار مشکل تر شده است     

انواع گازهای مبرد

R22 یکی از گازهای فرئونی است که در مبردها مورد استفاده قرار می گرفت و بعضاً هنوز هم می گیرد. می دانید که دانشمندان به دنبال جایگزینهایی برای این گازها هستند تا آسیب های وارد شده به لایه ی اوزون را کاهش دهند. گازهایی که جایگزین خواهند شد عبارتند از R407c, R404a و R417a . انتخاب بهترین جایگزین بستگی به شرایط سیستم مورد نظر دارد. آزمایشات نشان داده است که R407c یک جایگزین خوب برای R22 و R404a جایگزین مناسب برای R502 می باشد.
جایگزین های جدید دارای اتم هیدروژن نیز می باشند
HFC’s و برای لایه ی اوزون ضرر کمتری دارند.
 

 

R22 نام ترکیب کلرودی فلورو متان می باشد. HCFC-22 دارای پتانسیل نسبتاً زیادی برای تخریب لایه ی اوزون است مدتها است که این ماده در انواع مختلف دستگاههای خنک کننده ی هوا air-condition ها و نیز در یخچالهای سوپرمارکتها، بازارها ، و ...
ولی هم اکنون استفاده از چنین گازهایی در مبردهایی مانند یخچال‌ها و کولرهای گازی ممنوع شده و دیگر در هیچ کشور توسعه یافته‌ای چنین محصولاتی نه تولید و نه وارد و نه صادر می شود، ولی متأسفانه و با وجود این همه تذکرات کارشناسان امر، هنوز در ایران محصولاتی که از گازهای
R22 استفاده می‌کنند، وجود دارد و به راحتی از مرزهای کشور وارد می‌شود.
R407 مخلوط زئوتروپیک از 134a ، 125 و HFC-32 می باشد. از نظر خواص ترمودینامیکی بسیار نزدیک به R22 بوده با این تفاوت که در هنگام تغییر فاز حدود 8 درجه فارنهایت تغییر دما می دهد. این مبرد مناسبترین گزینه برای جایگزینی R22 در سیستمهای در حال کار موجود است. در سیستمهای جدید نیز به طور محدود مورد استفاده قرار می گیرد. بالا بودن مقدار تغییر دما در هنگام تغییر فاز استفاده از آن را به سیستمهای DX و بعضی چیلرها محدود کرده است.
مبرد 407
C یک ماده زئوتروپ است. زئوتروپها به مانند سیالات خالص در دمای ثابتی تبخیر نمی شوند و برای تبخیر 407C محدوده 8 تا 10 درجه ای وجود دارد. بنابراین طراحی اواپراتورها باید برای تقابل با این اختلافها صورت گیرد. به عنوان مثال پمپهای گرمایی با منشا آبی باید به گونه ای طراحی شوند که این «محدوده» دمایی موجب یخ زدن آب در اواپراتور نشود. البته شاید سنسورهای سوپرهیت (فوق داغ) یا ساب کول (مادون سرد) دستگاه ها نیز به منظور تقابل با شرایط متفاوت خروجی و ورودی اواپراتور و کندانسور نیاز به تعویض داشته باشند. شرایط گستره و محدوده دمایی در کندانسور موجب خواهد شد تا ساب کول در آن ناکافی باشد و در چنین مواردی احتمال ناپایداری عملکرد شیر انبساط وجود خواهد داشت. تنظیمات کارکرد مرحله ای فنهای کندانسورها در تجهیزات هوا خنک باید تغییر کنند (در مقایسه با تنظیمات HFCF-22) تا تفاوت دما و فشارهای ایجاد شده در کندانسورها بر اثر محدوده دمایی را جبران نمایند.
پمپهای گرمایی هوا ـ هوا نیز به همین دلیل طرح های یخ زدگی و برفک زدایی متفاوتی خواهند داشت. سیکلهای برفک زدایی باید با دقت مورد سنجش قرار گیرند و در اکثر موارد، تغییر دادن سنسور برفک زدایی و منطقه کارکرد سیکل برفک زدایی ضروری خواهد بود.
موارد مذکور چند نمونه از ضرورت آزمایش و بررسی دقیق شرایط کاربردها در زمان تعویض مبردها می باشند. اما در نهایت می توان گفت که مبرد
R-407C خصوصیات بسیار مطلوب و منحصر به فردی دارد.
مبرد 410
A ترکیبی دو تایی و تقریبا زئوتروپیک از مبردهای HFC-32 و 125 با نسبت جرمی پنجاه پنجاه است. از نمونه عناوین تجاری این مبرد می توان به AZ20 شرکت AlliedSignal و یا SUVA شرکت دوپونت اشاره نمود. این مبرد ترکیبی در مقایسه با HCFC-22 در فشار بالاتری کار می کند (تقریبا 50% بالاتر). فشار چگالش مبرد HCFC-22 در دمای یکصد درجه فارنهایت برابر psi196 است در حالی که در مورد 410A این فشار به psi336 می رسد. به همین دلیل شاید مبرد 410A جایگزین مستقیم برای HCFC-22 به نظر نرسد. پس چرا این مبرد جزو مبردهای با شانس و پتانسیل بالا برای جایگزینی HCFC-22 به نظر نرسد. پس چرا این مبرد جزو مبردهای با شانس پتانسیل بالا برای جایگزینی HCFC-22 معرفی می شود؟ مهم ترین علت آن برخورداری از خصوصیات بسیار نزدیک به آزئوتروپها می باشد که خطر تجزیه را از بین می برد. آزئوتروپها در شیمی به ترکیبات همجوش اطلاق می گردد. مزیت دیگری که استفاده از این مبرد در بر خواهد داشت این است که می توان اندازه تجهیزات و دستگاه ها را به دلیل افزایش فشار، کوچک تر ساخت. اگرچه صرفه جویی حاصل از کوچک تر ساختن تجهیزات تهویه مطبوع شاید در برابر نیاز به مواد مستحکم تر و ضخیم تر در بخشهایی از سیستم رنگ ببازد ولی در هر حال، صنایع مجبور نخواهند بود که طراحی های خود را کلا عوض کنند. آنها باید سیستم تولید خود را تصحیح کنند تا طراحی های جدید وارد خطوط تولید شوند اما همین کار به سرمای گذاری قابل توجهی نیاز دارد.
برنده نهایی کدام مبرد خواهد بود؛ 407
C یا 410A؟ و در چه تناژهایی؟ به نظر می رسد که نتوان یک مبرد واحد مناسب برای کلیه کاربردها یافت ولی با توجه به تجربیات عملی و نتایج تحقیقات می توان گفت که مبرد HCFC-123 برای کاربردهای کم فشار، مبرد HFC-134a برای کاربردهای فشار متوسط و مبرد HCFC-22 برای کاربردهای پر فشار به کار برده شده و مبردهای مدرن 407C و 410A نیز به عنوان جایگزین های مطمئن HCGC-22 مورد استفاده قرار می گیرند. تک تک این مبردها در بزرگترین و مهم ترین چالش پیش روی صنعت تهویه مطبوع و تبرید جهان نقش اساسی ایفا می کنند؛ گذار و فاصله گرفتن از مبردهای گروه CFC. جمع بندی از آنجا که مبردها به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی محیط زیست تاثیر می گذارند همواره پارامتر مهمی در تصمیم گیری پروژه های تهویه مطبوع و سرمایش هستند. اگرچه مبردها عامل تنها 3 تا 4 درصد تغییرات آب و هوایی زمین به طور مستقیم می باشند اما چون سیستمهای سرمایش مصرف کنندگان عمده انرژی هستند به طور مستقیم می باشند اما چون سیستمهای سرمایش مصرف کنندگان عمده انرژی هستند به طور غیرمسقتیم تاثیر مهمی بر روی گرم شدن زمین دارند. استفاده از مبردی که تمام مسایل زیست محیطی را برآورده کند اما عملکرد و خصوصایت ترمودینامیکی مناسب نداشته باشد باعث افزایش مصرف انرژی خواهد شد.
صنایع تبرید و تهویه مطبوع، از به وجود آمدن بحران تخریب لایه ی ازن گرفته تا اثرات منفی مبردها بر روی گرم شدن هوای زمین، دچار چالشی اساسی شده و انتخاب مبردها یا فناوری سرمایشی مناسب برای آنان بسیار مشکل تر شده است

 

بازدید 1098 بار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تماس با ما:

آدرس دفتر مرکزی: تهران-خیابان امام خمینی مقابل شیخ هادی مجتمع تجاری اداری تخت جمشید طبقه دوم واحد 3

تلفن : 66479561-66479571-66479564

ایمیل: info@yurama.ir

فروش: sale@yurama.ir

خدمات پس از فروش: service@yurama.ir

نقشه:

JoomShaper

طراحی و توسعه: وب نگاران پارسه

هاستینگ: ناب سرور