شرکت ساتر مهر صنعت

تلفن: 66479561-021 | 66479571-021   فکس: 66479578-021

 | 

داکت اسپلیت ایرانی | خط تولید کولر گازی | کولر گازی ایرانی | مونتاژ کولر گازی داخلی | فن کوئل ایرانی | کولر گازی با wifi | چیلر و مینی چیلر | هواساز آپارتمانی | تهویه مطبوع مستقل | آزمایشگاه کولر گازی | لابراتوار کولر گازی

مفتخریم برای اولین بار در ایران بهترین داکت اسپلیت ایرانی را با قیمت مناسب در اختیار شما مشتریان عزیز می گذاریم.

داکت اسپلیت ایرانی / قیمت داکت اسپلیت / خرید داکت اسپلیت / فروشگاه داکت اسپلیت /

فروشگاه کولرگازی | قیمت فن کویل | مونتاژ داکت اسپلیت | کنترل کیفیت کولرگازی | انواع داکت اسپلیت | فروش ویژه داکت اسپلیت

فن کویل و نحوه عملکرد آن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

همانگونه که از نام آن پیداست این دستگاه از یک فن و یک کویل تشکیل می شود. فن کویل یک دستگاه دو فصلی است که هم

برای گرمایش و هم برای سرمایش کاربرد دارد. برای فن کویل ها که صرفا برای تامین گرما استفاده می شوند فاصله پره های کویل معمولا زیاد است. به همین دلیل، استفاده از فیلتر پارچه ای در چنین فن کویل هایی الزامی نیست. در ساختمان های قدیمی و محیط های پر گرد و خاک برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار در فن کویل استفاده از فیلتر مفید است. فن کویل معمولا رو ی دیوار یا در نزدیکی سقف نصب می گردد.

انواع فن کویل از نظر ساختار

فن کویل از نظر ساختار در سه گروه فن کویل های زمینی، سقفی و کانالی تقسیم بندی می شوند. محل نصب فن کویل های زمینی چنان که از نام آن ها نیز پیداست فضای پیرامون و روی کف است. فن کویل های سقفی متناسب با نوع فن کویل و شرایط پروژه از نظر ملاحظات معماری می توانند به صورت روکار یا توکار نصب شوند. فن کویل های کانالی نیز گروه دیگری از فن کویل ها هستند که قابلیت اتصال به شبکه کانال را دارند و معمولا محل نصب مناسب برای آن ها در نقطه ای خارج از سرمایش و گرمایش مانند سقف کاذب راهرو یا سقف کاذب ورودی و مکان هایی مانند آن هاست.

  فن کویل

ساختار کلی یک نمونه فن کویل زمینی

در فن کویل های گرمایی معمولا آب گرم به صورت پیوسته وارد دستگاه می شود. مقداری از گرما حتی با خاموش شدن دستگاه به صورت طبیعی منتقل می شود. با روشن شدن دستگاه توسط ترموستات، خروجی گرمایی به حداکثر مقدار خود می رسد. با محیط هایی با بارگذاری مکرر مانند سرسراها یا ورودی هایی که اختلاف بار حرارتی بالایی در آن ها وجود دارد، وجود ترموستات داخل دستگاه می تواند عملکرد خوبی به همراه داشته باشد هرچند که نصب ترموستات در محیط اتاق دقت بالاتر و دمای مطلوب تری به همراه خواهد داشت.

برخی از دستگاه های فن کویل دارای سه مرحله تنظیم سرعت برای خروجی های مختلف دستگاه با کاهش صدای دستگاه هستند. بعضی از طراحان برای کاهش سر و صدا از سرعت میانی دستگاه یا نصب فن در نزدیکی سقف در قسمت راهروی اتاق بهره می برند.

سیستم چهار لوله ای

یک روش دیگر برای حل مشکل یاد شده، استفاده استفاده از یک کویل با دو کویل گرمایی و سرمایی جداگانه است. به این ترتیب هر یک از کویل ها با یک سیستم لوله کشی جداگانه و مستقل از یکدیگر کار می کنند. این سیستم به چهار لوله کار می کند و به آن سیستم چهار لوله ای یا Four Pipe System می گویند. فن کویل چهار لوله ای معمولا برای مکان هایی مانند هتل که اتاق ها برای مدتی خالی از سکنه است مناسب به نظر می رسد. از سوی دیگر به دلیل آن که این نوع فن کویل ها در حداکثر سرعت خود توانایی تغییر دما با اختلاف زیاد در زمان کوتاه را دارند، می توان در مواقعی که نیاز به دمای مطلوب خاصی نیست دمای اتاق را در شرایط خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر از دمای مطلوب نگه داشت و در مواقع نیاز، با رسیدن به دمای مطلوب سرعت دستگاه را به صورت دستی کاهش داد.

 

تغییر وضعیت سیستم

دستگاه فن کویل می تواند با جریان آب سرد به جای تولید گرما برای تامین سرمایش نیز مورد استفاده قرار گیرد. به این حالت تغییر سیستم دستگاه گفته می شود. از انجایی که در هنگام تامین آب سرد برای تامین سرمایش، امکان تقطیر بخار آب موجود در هوا وجود دارد، برای جلوگیری از جمع شدن رطوبت تبخیر شده در دستگاه نیاز به یک شیب یک درصد برابر با ده میلی متر در یک متر در تشک زیرکویل است. عدم رعایت شیب مناسب و جمع شدن آب ذز سینی زیر کویل منجر به افزایش احتمال رشد قارچ و کپک و کاهش کیفیت هوای داخل می شود. در برخی از کاربردها اجرای شیب مناسب برای فن کویل های سقفی بسیار چالش برانگیز است.

این چالش اغلب به دلیل محدودیت های موجود در ارتفاع سقف کاذب به وجود می آید و گاهی چنان می شود که اگر بخواهیم شیب یک درصدی مورد نیاز برای فن کویل و لوله درین یا همان تخلیه آن را لحاظ کنیم ، فضای سقف کاذب اجازه نمی دهد و لوله از انتهای سقف بیرون می زند. از طرفی به دلیل آن که کوتاه بودن ارتفاع فن کویل های سقفی یک مزیت رقابتی برای شرکت های تولید کننده فن کویل به شمار می رود. راهکار متداولی که به این منظور استفاده می شود عدم رعایت شیب منفی یاده شده برای لوله درین و به جای آن استفاده از یک پمپ تخلیه یا هد و دبی بسیار پایین است که هرچند مشکل یاد شده را حل می کند اما به دلیل اضافه شدن یک وسیله مکانیکی به واحد فن کویل، قابلیت اطمینان سیستم و احتمال خرابی و بروز مشکل را بیشتر می کند.

اگر فن کویل به صورت تک فصلی و صرفا برای تامین گرما کار کند می توان از گذاشتن فیلتر در آن خودداری کرد. ولی در کاربردهایی که فن کویل به عنوان یک دستگاه دوفصلی استفاده می شود، به دلیل تقطیر بخار آب و به منظور جلوگیری از نشستن گرد و غبار روی دستگاه باید از فیلتر با MERV با شماره 6 یا بالاتر استفاده کرد. نکته دیگر آن که هم فیلتر و هم تشتک زیر کویل نیازمند سرکشی و نگه داری است و به همین دلیل ایجاد فضای کافی برای دسترسی به دستگاه ضروری است.

زمانبندی تغییر وضعیت سیستم

منظور از زمانبندی تغییر وضعیت سیستم زمانی است که سیستم از وضعیت گرمایشی به سرمایشی یا برعکس تغییر وضعیت دهد. برای تغییر وضعیت به صورت دستی، در فصل های معتدل سال یعنی بهار و پاییز که هنگام شب نیاز به گرمایش و در هنگام ظهر که نیاز به سرمایش است، تغییر وضعیت مکرر از وضعیت گرمایشی به سرمایشی و بالعکس اغلب مشکلات مختلفی را به همراه دارد و موجب نارضایتی افراد می شود. برای کاهش مشکلات یاد شده ، استفاده از یک سیستم تهویه مجزا با قابلیت کنترل دما می تواند راهگشا باشد. به این ترتیب هنگامی که هوای خارج شده گرم باشد سیستم تهویه مجزا، هوای گرم و هنگامی که هوای خارج سرد باشد این سیستم هوای سرد را به داخل ساختمان ارسال می کند.

فن کویل آب گرم

این روش برای مکان هایی مناسب است که در آن ظرفیت حرارتی مورد نیاز زیاد و به صورت متمرکز است. در آب و هوای سرد اگر در خارجی همیشه سرد بماند احتمال یخ زدن دستگاه وجود دارد. بنابراین با استفاده از یک ترموستات برای خاموش کردن فن دستگاه برای مواقعی که دمای خروجی به کمتر از 50C می رسد مناسب خواهد بود. دستگاه فن کویل را می توان با استفاده از آب با دمای بالاتری نیز به کار گرفت اما در این صورت مدت زمانی که فن دستگاه باید کار کند طولانی تر خواهد شد.

 

 

بازدید 1679 بار

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تماس با ما:

 

تلفن : 66479561-66479571-66479564

ایمیل: info@yurama.ir

فروش: sale@yurama.ir

خدمات پس از فروش: service@yurama.ir

JoomShaper

طراحی و توسعه: وب نگاران پارسه

هاستینگ: ناب سرور